בשנים האחרונות אני שומע יותר ויותר את הביטוי – חשיבה הכרתית .   לא ייחסתי לו חשיבות מיוחדת, היות שבעיניי כמעט כל חשיבה היא חשיבה הכרתית, מודעת ( אם כי לא בהכרח רציונאלית). כאשר שמעתי את הקישור ובעיקר את הייחוס שלה למיסטיקנית ימימה אביטל, נזקפו ונפקחו  חיישני-הסקרנות שלי. שאלתי. התעניינתי.

ככל ששאלתי הבנתי שהחמצתי. לא זכיתי להכיר את מייסדת שיטת ימימה, אשר מיוסדת על חשיבה הכרתית. לא זהר אליי אורה, לא נאצלה עליי הילתה. אבל כאשר שוחחתי  לפני זמן קטם עם אחת מתלמידותיה הבנתי עד כמה רבה ועמוקה היא השפעתה על המוני בני אדם הלומדים את תורתה.

חשיבה הכרתית אינה חשיבה תלושה. ההיפך הוא הנכון – זו חשיבה שמשפיעה על פעולת  בני האדם הפועלים לפיה במציאות החיצונית. באופן שעשוי להישמע ולהיתפס כפרדוכסלי – ככל שאדם מעמיק בחקר עצמו ובזיהוי המתולל בנפשו, כך הוא עשוי, לאחר  ניקוי עצמו ממשקעי העבר הטורדניים והבולמים, לחיות את חייו במלוא החושים, ההכרה והמרץ. לחיות חיים מלאים, שלווים, רגועים, מאוזנים. חיים של טעם ומיצוי עצמי מרבי.

חשיבה הכרתית על-פי שיטת ימימה מתבצעת  בקבוצות קטנות, לרוב עלפי שיוך מגדרי, שבהן כל משתתף בוחן את  עצמו על-פי האופן שבו הוא מיישם את התובנות בחיים שמחוץ לכיתת הלימוד.

אפשר למצוא באינטרנט – וכמובן גם להיוודע מפה לאוזן – היכן מתקיימים לימודים על פי שיטת ימימה. חשוב לציין ואף להדגיש, כי  תכליתה של חשיבה הכרתית לפי ימימה אינה אמורה להניע אנשים לשנות  את חייהם מהקצה את הקצה, לא לחזור בתשובה, לא לשנות הרגלים. היא אמורה  לסייע להם לגלות בתוכם את הכוחות החיוביים,  את המקורות האנרגטיים, המאפשרים להם לחיות את החיים במלואם  ברוגע ובשלווה.

על-פי עדוית רבות, ההולכות ומצטברות, מנכ"לי חברות ואנשי שם (ידוענים) שהתוודעו לשיטה, השפעתה לא תיאמן. רבים מעידים ומודים שהיא חוללה שינויים מוחשיים בכל תחום והיבט של חייהם –  כשהם לעצמם, בזוגיות, במשפחה, בחוג החברים, בעבודה.

11 שנים לאחר מותה חיה שיטת ימימה המבוססת על חשיבה הכרתית.  תלמידי-תלמידיה מתרבים והולכים וכל העת נפתחים מרכזי לימוד במקומות  נוספים, אם בערים גדולות ואם ביישובים קטנים.

חשיבה הכרתית אינה  מגלה את  מקור "האור הנכון" – אחד ויחיד לכול; היא מאפשרת לכל אחד להדליק את האור הנכון לחייו שלו.