הכול בתוכנו. ההרים וצלם.  סבך היער ונהמת הדובים ( אף שבחוץ, כמאמר הפתגם, " לא דובים ולא יער"). אנחנו בודים לעצמנו את המציאות שבתוכנו.  הבלבול, המבוכה, התעייה, העדר יכולת למצוא מוצא במצב שבו תמרור מכריז על דרך ללא מוצא. כל זה מצוי בכאוס שבתוכנו.

שיטת ימימה אביטל מציעה  דרך אחרת. הגעה על המקום  הנכון והמתאים לנו בחיים בהמצאות  חשיבה הכרתית.

המיסטיקנית הקבלית שכל חייה הבוגרים הייתה אפופה הילת-קדושים, לא הותירה משנה כתובה מסודרת. לימודי ימימה נערכים בהעדר מערכי שיעור מסודרים. תורתה ממשיכה להתהוות כל העת, והכתובים מתרבים ומצטברים בכל אחד ממרכזי הלימוד שבהם לומדים  את שיטת ימימה אביטל.

שיטה רוחנית זו השואבת מעולמות עליונים אינה מרחפת בבועתם. היא קשורה למציאות ולמעשה נותנת כלים להתמודד בתוכה, התמודדות נקייה, עניינית, שאינה מושפעת מהרעשים שמרעישים בתוכנו הזיכרונות המרים, הטראומות, מפחי הנפש, התסכולים וכל שאר התופעות הגוזלות אנרגיה וזמן, מחלישים אותנו, מכלים את משאבי הנפש שלנו ומפרים את האיזון הנפשי שלנו.

שיטת ימימה אביטל מאפשרת לכל אחד מתלמידיה לסלול לעצמו את נתיב חייו האישי, הייחודי, בשבילי החיים. אימוץ חשיבה הכרתית מאפשרת ללומדים על פי שיטת ימימה אביטל להשיב  איזון ורוגע לחייהם, לעמוד באתגרים שהחיים מזמנים להם או לאתגר את עצמם מתוכם בכוחות מחודשים, רעננים, לאחר שלמדו לקבל את עצמם כפי שהם, בעיקר את מה שמן הנמנע לשנותו.

התורה המונחת בבסיס שיטת ימימה אביטל, המבוססת על חשיבה הכרתית, היא, בעיקרה, תורת חיים. אין הכרח לאמץ כל תובנה בשיטה אבל הלימוד  בקבוצה קטנה, אינטימית במובן מסוים, בתנאי סדנה, המהווה מעין מעבדה אנושית, יוצר גירוי וסקרנות להפנים את התובנות ולהטמיען לא רק באופן ההסתכלות על החיים אלא באורחותיהם השוטפים.

מי שהתנסו בלימוד על פי שיטת ימימה אביטל יודעים לאיזה עומקים ולאיזה מרחקים ניתן להגיע באמצעות חשיבה הכרתית. רבים עשו תיקון משמעותי בחייהם, המתנהלים על מים שלווים, אשר התנועה היחידה הניכרת בהם היא תנועת שיוטם הרגוע של הברבורים הענוגים, צחורי הצוואר, אותם השאולים מאגדת חייהם האחרים – מי המנוחות  שבהם זורמים חייהם.